„Koderzy. Opowieść o ludziach, którzy zmienili nasz świat” – co przyniesie jutro

29 września 2019

Koderzy. Opowieść o ludziach, którzy zmienili nasz świat jest to książka autorstwa Clive Thomsona. Odpowiada ona na pytania o najbardziej wpływowych ludzi naszego wieku. Kim są te osoby, którzy kształtują naszą codzienną rzeczywistość i mają największy wpływ na otaczający nas świat? Czy są to pełniący władzę politycy wielkich mocarstw, niewyobrażalnie bogaci biznesmeni czy osoby powszechnie występujące na pierwszych stronach gazet? Okazuje się, że nasze myślenie w tej sprawie może być mylne.

Kto nami kieruje?

Potężną władzę nad światem ludzi w XXI wieku dzierżą w rękach programiści, koderzy, specjaliści IT. Jeżeli wiadomość ta wywołuje w nas spore zdziwienie to niezawodny znak, że jeszcze wiele musimy się nauczyć o rzeczywistości, w której żyjemy. To właśnie ci niepozorni ludzie, często stereotypowo utożsamiani z wyglądem tradycyjnego nerda w grubych okularach i rozciągniętym swetrze, kreują światy, o jakich nawet nie śniło się przeciętnemu obywatelowi. Już teraz ich umiejętności są ogromne, dzięki odpowiedniemu programowaniu potrafią stworzyć dosłownie wszystko. To dzięki ich ciężkiej pracy możemy bez problemu wykonać przelew bankowy, korzystając z naszego smartfona, rozmawiać z osobą znajdującą się na drugim końcu świata, czy korzystać z portali internetowych, zawierających już wiele więcej funkcji, niż tylko zwykła łączność między ludźmi. Często nie zastanawiamy się komu zawdzięczamy te zalewające nas ze wszystkich stron cuda techniki, są one dla nas tak naturalne jak choćby powietrze. Jednak przyjdzie moment, kiedy będziemy musieli dłużej pomyśleć nad rolą naszych komputerowych cudotwórców oraz zastanowić się, czy to wszystko idzie w dobrą stronę. Kiedy taka chwila nadejdzie? Możliwe że już całkiem za niedługo.

Czy możemy czuć się zaniepokojeni?

Skoro programiści oraz kierunki pokrewne już mają tak wielką władzę nad naszym życiem, czy zdecydują się pójść krok dalej i za pomocą swoich nowych technologii przejąć nad nami całkowitą kontrolę? Czy specjaliści IT oprócz ułatwiania nam codziennego życia, nie mogliby się w przyszłości zajmować pracą nad kontrolą wyborów politycznych? A może któryś z koderów, najgenialniejszy w swojej grupie, miałby umiejętności służące do rozpoczęcia nowej wojny światowej, lub zakończenia jakiegoś dotychczasowego konfliktu? Czy to odpowiedzialne zachowanie ze strony społeczeństwa, by dawać ludziom zajmującym się tą specjalnością aż tak ogromną władzę, niemożliwą praktycznie do kontrolowania?

O tym jest właśnie ta książka. Zmusza nas ona do rozważań na temat rozwoju technologi, zmian na świecie, które z tego powodu następują oraz znaczenia sztucznej inteligencji, która już na dobre zagościła w naszym świecie, a dla naszych wnuków będzie towarzyszem codziennych zadań.

 

Tagi
Kategoria Książki #zapowiedzi